Greška u CV-ju koju poslodavci ne praštaju: Da li Vi znate šta su sposobnosti, a šta veštine?

Često u svakodnevnom govoru koristimo razne termine i izraze, a nismo upoznati sa njihovim značenjem – na šta se odnose i šta sve podrazumevaju. Takođe, često se dešava da značenjski zamenjujemo pojam sposobnosti sa pojmom veština. Recimo, kandidati koji konkurišu za posao u svom CV-ju često pogrešno koriste ove pojmove, navodeći „sposobnost rada u timu”, iako je ovde, zapravo, reč o veštini.

Osnovna razlika između veština i sposobnosti jeste u tome što su sposobnosti urođene, a veštine naučene. Od stepena razvoja sposobnosti  zavisiće i nivo sticanja veština. Ako neko ima posebnu ili natprosečnu sposobnost za savladavanje neke veštine reći ćemo da je ta osoba talentovana ili da je posebno nadarena.

Kako bismo vam pomogli u razjašnjavanju i razgraničavanju ovih pojmova i, eventualno, u pisanju biografije, navešćemo detaljnije objašnjenje i  najpoželjnije veštine i sposobnosti koje bi poslodavci želeli da njihovi zaposleni imaju.

Veštine

skillsVeštine predstavljaju naučene ili stečene načine ponašanja. Smatra se da su veštine naučene sposobnosti koje omogućavaju da se sa maksimalnom izvesnošću unapred odredi ishod, često sa minimumom vremena ili energije. Veština je mogućnost pojedinca da brzo i tačno izvršava niz operacija za lakše i uspešnije obavljanje nekog zadatka. Razlikuju se psihomotoričke veštine, kod kojih je važna motorička komponenta i verbalno-simboličke veštine. Da bismo stekli neku veštinu, nije važno samo da imamo dar već i da tu veštinu uvežbamo, da imamo motivaciju i da, ukoliko ih posedujemo, iskoristimo ranije stečena znanja, veštine i iskustva.

Evo nekih veština koje su važne kako u svakodnevnom životu, tako i kada budete pripremali svoju biografiju:

  • Osnovne akademske veštine čitanja, pisanja, računanja  
  • Veštine efikasnog učenja – bilo da je reč o brzini učenja, o učenju sa razumevanjem, transferu učenja...)
  • Dobre komunikacione veštine, uključujući slušanje i govor
  • Rešavanje problema – može se odnositi i na nalaženje novih rešenja problema, što uključuje sposobnost divergetnog mišljenja)
  • Postavljanje ciljeva i određivanje prioriteta
  • Veštine ličnog razvoja i razvoja karijere
  • Razvijanje međuljudskih odnosa, veštine pregovaranja i timski rad 
  • Liderstvo i organizaciona efektivnost
  • Motivacija – u psihologiji se pojam motivacija može shvatiti kao stanje ili unutrašnja pokretačka sila, ali u ovom slučaju govorimo o motivaciji kao o veštini motivisanja drugih, što je, pre svega, važno za menadžerske pozicije, koje podrazumevaju upravljanje određenim brojem ljudi.

Sposobnosti

Sposobnost je pojam koji se, pre svega, odnosi na predispoziciju pojedinca da uspešno obavi određenu aktivnost, nezavisno od njegove motivacije i iskustva. U psihologiji se pojam sposobnosti shvata kao nasleđena anatomsko-fiziološka struktura koja se oblikuje pod uticajem društvene sredine, vežbanja i lične aktivnosti. Postoje različite vrste sposobnosti: senzorne, motorne, mehaničke i intelektualne.

  • Inteligencijaintelligence

Da li ćete razumeti svoje radne zadatke i da li možete da budete produktivni? Ne morate biti savršeni. Kompanije samo žele da znaju da li dovoljno razumete i znate šta će biti Vaš posao. Nije baš poželjno pisati da ste član Mense. Svakako da je to za pohvalu, ali za poslodavca će biti značajnije Vaše radno iskustvo.

  • Konvergentno mišljenje

Ono podrazumeva logičko zaključivanje i pronalaženje jednog tačnog rešenja.

  • Divergentno mišljenje

Ono podrazumeva maštu i sposobnost pronalaženja više novih ideja/rešenja za probleme.

  • Pamćenje

Postoji više nivoa pamćenja. Kada možemo da prepoznamo neki materijal, govorimo o prepoznavanju, a kada možemo ponovo da reprodukujemo neki sadržaj, bez prisustva tog sadržaja, govorimo o reprodukciji.

  • Fleksibilnost

Pokazuje da li možete da se adaptirate i prilagodite promenljivim situacijama. 

  • Metakognicija

Sposobnost samospoznavanja i procenjivanje sopstvenih veština, prednosti i nedostataka, kao i procenu toga kako Vas drugi vide. Pod metakognicijom se, takođe, može podrazumevati i samopouzdanje, odnosno pozitivno vrednovanje sebe i verovanje u sopstvene sposobnosti.memory

Evo još nekih pojmova u vezi sa kojima postoje nedoumice da li je reč o veštini ili sposobnosti, a koje su veoma važne pri pisanju CV-ja ili u pripremi razgovora za posao. Jedan od pojmova koji je najproblematičniji za značenjsko razgraničavanje jeste sposobnost komuniciranja, odnosno komunikacione veštine. Naime, kad mislimo na sposobnost govora i komuniciranja sa drugima, onda možemo reći – sposobnost komuniciranja. U poslovnom svetu se misli na preciznost u izražavanju kako bi Vaš poslodavac i kolege razumeli šta želite da im sugerišete. A kada mislimo na veštinu prezentovanja nekog sadržaja i prenošenja znanja drugima, onda možemo reći da postoje komunikacione veštine. 

Odgovornost je naredni pojam koji želimo da objasnimo. Odgovornost može predstavljati osobinu čoveka, ali se ponekad i posmatra kao sposobnost da se preuzme odgovornost za svoje postupke, radne zadatke i slično.

Energičnost je pojam koji se shvata i kao sposobnost i kao veština. Svakako je energičnost važna za posao, jer ako Vaš nivo energije pada u 5 časova, kompanije neće biti zadovoljne, ali ako ste tip osobe koja može da radi u bilo koje vreme, bićete idealan kandidat.

Nadamo se da Vam je ovaj tekst bio interesantan i koristan i da će Vam pomoći pri apliciranju za posao i pisanju CV-ja i motivacionog pisma. Kao što treba da znamo pravila pisanja, bilo bi lepo da znamo i koje su naše sposobnosti i veštine kako bismo se dobro predstavili potencijalnom poslodavcu.

Tekst napisala:
Ivana Gavrilović, regruter, LINK group


Dodaj komentar









[*] Potrebna polja


DOGAĐAJI

Citat dana

Sadašnji minut je bolji od minuta kasnije.
Anonimni autor

Ne propustite obaveštenje o besplatnim seminarima!

Unesite Vaš e-mail i budite obavešteni o besplatnim seminarima, radionicama i drugim događajima koji vam mogu pomoći da nađete posao i razvijete svoju karijeru!

Email: